hiking
18 lut 2018

Poradnik biegacza – cz. 2 Dlaczego warto biegać z zegarkiem?

Jakie funkcje posiada zegarek dla biegacza?

Zegarek dla biegacza jest jak tablica rozdzielcza w samochodzie. Tam pokazuje takie parametry jak aktualna prędkość, stan paliwa oraz inne informacje o stanie naszego samochodu. Podobną funkcję pełni zegarek sportowy dla biegacza. Dzięki niemu mamy możliwość sprawdzenia naszej prędkości biegu, zmierzenia długości przebytej trasy, a także kontrolować tętno. Dzięki tym danym mamy możliwość zaplanowania naszego treningu w optymalny dla nas sposób. Każdy plan treningowy ma rozpisane jednostki czasowe oraz dystans do pokonania. Bez zegarka nie bylibyśmy w stanie kontrolować tych parametrów i nie mielibyśmy wiedzy jak szybko biegniemy oraz jaki dystans udało nam się pokonać. Ciekawie również wygląda sprawa pulsometru, który dzięki dołączonemu pasowi na klatkę piersiową pokazuje dokładny puls podczas biegu. Możemy dzięki temu zaplanować trening w odpowiednim zakresie tętna.

Ile to kosztuje?

Ceny zegarków są bardzo zróżnicowane i wahają się od 80 zl do nawet kilku tysięcy złotych.

Przyjrzyjmy się recenzji 2 popularnych modeli. Pierwszy z nich to:

Garmin Fenix 3 HR – tego modelu nie mogło zabraknąć na początku zestawienia. Jeden z najbardziej popularnych zegarków, cieszący się dużym uznaniem wśród zaawansowanych biegaczy oraz osób uprawiających triathlon. Do największych zalet tego zegarka niewątpliwie należy jego multisportowa natura, czyli wszechstronne wyposażenie w sporą liczbę czujników m.in. 3-osiowy kompas, wysokościomierz i barometr, czuły odbiornik GPS oraz optyczny pomiar tętna na nadgarstku. Dostęp do wielu funkcji biegowych, rowerowych, pływackich, śledzenie aktywności w ciągu dnia, powiadomienia z telefonu. A jeśli chodzi tylko o możliwości modelu Garmin Fenix 3 HR dotyczące biegania, to zegarek może szacować pułap tlenowy, prowadzić symulator wyścigów, określać poziom odpoczynku, dynamikę biegu czy odnotowywać osobiste rekordy. Wszystko to sprawia, iż jest to jeden z najbardziej zaawansowanych zegarków na rynku. Jednak połączenie wysokiej jakości ze sporą dawką funkcji słono kosztuje. Garmin ten zegarek do biegania wycenia na około 1900 zł – 2900 zł – w zależności od dokładnej wersji urządzenia.

Kolejny model to: Suunto Spartan Sport Black (HR) – zegarek do biegania Spartan Sport to zaawansowany multisportowy model z GPS, który został wyposażony w płaską kopertę, kolorowy ekran dotykowy, kompas i baterię o żywotności 16 godzin w trybie treningowym, zapewnia też wodoszczelność do głębokości 100 m. 80 fabrycznie skonfigurowanych trybów sportowych oraz parametry właściwe dla każdej z dyscyplin. Pomiary tętna ze wskazaniem kalorii, szczytowym efektem treningu i czasem regeneracji. Suunto posiada tryb triathlonu i wielosportowy. Waga zegarka to 70 g. Na wyposażeniu tego model są również wskazówki treningowe oraz narzędzia serwisu społecznościowego Suunto Movescount. Zegarki Spartan Sport podobnie jak powyższy model Titanium są wykonywane ręcznie w Finlandii. Cena to 2300 zł (w zestawie otrzymamy pas do mierzenia tętna na klatce piersiowej).

Jak widać wybór zegarka to dość spory wydatek, ale dzięki niemu będziemy posiadali kompendium wiedzy o nas samych, jakości prowadzonego treningu, stanu regeneracji. Większość profesjonalistów używa sprzętu, który ma na celu pomóc w realizacji planów treningowych a to nie jest możliwe bez nowoczesnej technologii. Technika idzie cały czas do przodu i powinniśmy korzystać z dóbr jakie oferuje nam sportowcom.

One thought on “Poradnik biegacza – cz. 2 Dlaczego warto biegać z zegarkiem?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *