robo
07 lut 2017

Warsztaty z robotyki

Podsumowanie projektu przedstawiamy we wpisach, na które zapraszamy

Dla wszystkich osób, które skorzystają z możliwości wypożyczenia robotów z bliblioteki przygotowaliśmy specjalny przewodnik (Do pobrania poniżej).

Przewodnik PDF

Opis projektu:

Organizacja warsztatów ma na celu popularyzację robotyki i przedmiotów technicznych wśród młodzieży  Gminy Kosakowo. Chcemy zachęcić do przedmiotów i później studiów technicznych. Zajęcia mają być praktyczne z wykorzystaniem wiedzy technicznej prowadzących dzięki temu będą z pewnością uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w szkole. Warsztaty odbędą się w miesiącach kwiecień – czerwiec w  Bibliotece Publicznej gminy  Kosakowo w soboty w godzinach porannych

Wśród mieszkańców gminy Kosakowo znajduje się wiele rodziców oraz młodzieży, którzy byliby zainteresowani tego typu zajęciami. Dość często robotyka w postaci programowania w Scratchu (prosty język programowania) pojawia się w szkołach. Jednak wyróżnikiem tych zajęć ma być to, że będą one przez trenerów, którzy z tematyką  programowania i automatyki są związani od kilku lat i mają dość duże doświadczenie zawodowe.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń z podobnego typu zajęć, gdzie były  dodatkowe listy rezerwowe chcielibyśmy objąć warsztatami 36 osób w trzech grupach.

Cele projektu:

  • Popularyzacja techniki i przedmiotów technicznych
  • Rozwój umiejętności technicznych wśród dzieci i młodzieży.
  • Promowanie ciekawego spędzania czasu nie tylko przy komputerze
  • Zaopatrzenie biblioteki w zestawy do zajęć z robotyki (2 zestawy)
  • Rozwój umiejętności pracy w zespołach

Dla kogo:

Organizacja warsztatów zaprocentuje w przyszłości dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać i zainteresować możliwościami jakie technika daje w dzisiejszych czasach. Chcemy nie tylko pobudzić ciekawość wśród dzieci i młodzieży, ale przedstawić efekty prac na gremium publicznym.

Warunki uczestnictwa:

Aby uczestniczyć w projekcie należy być mieszkańcem Gminy Kosakowo

Działania-harmonogram:

Stowarzyszenie rozpocznie działania już w lutym. Wtedy to zakupi sprzęt na 3 stanowiska laboratoryjne (jedno dodatkowe zostanie przygotowane z zasobów stowarzyszenia). W kolejnym miesiącu zostanną przygotowane ciekawe scenariusze zajęć i zostanie przygotowany plakat i podstrona dla projektu. Równolegle rozpocznie się również kampania promocyjna mająca na celu poinformowanie jak największej liczby odbiorców o warsztatach. Pod koniec marca i w kwietniu będą trwały zapisy na zajęcia. Wszyscy uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy wiekowe po 12 osób. Planowane są dwie grupy w wieku 11-17 lat oraz jedna w wieku 6-10 lat. Dla każdej z grup będą przeprowadzone zajęcia trwające po 2,5 godziny podczas dwóch sobotnich spotkań. W każdej z grup powstaną 4 zespoły po 3 osoby w każdym. W trakcie spotkań zespoły będą realizować dostosowane do wieku wcześniej przygotowane zadania. Program ma być pilotażowy i sprawdzić możliwości rozwoju tego typu zajęć w przyszłości. Po zakończeniu projektu mieszkańcy i czytelnicy będą mogli wypożyczyć zakupione roboty (Ozoboty), aby doskonalić i rozwijać swoje umiejętność techniczne w domu.

Organizatorzy:

Organizacją zajmą się członkowie stowarzyszenia Aktywne Kosakowo.

Poniżej zostały opisane tylko te działania członków stowarzyszenia na rzecz społeczności gminy Kosakowo, które związane były z edukacją. Są to

Poniżej prezentujemy jak  wyglądały podobne zajęcia dokładnie 8 lat temu :).  Jeden z obecnych prowadzących był wtedy uczestnikiem.

W wypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem:  leszek.chojnicki@gmail.com

 

2 thoughts on “Warsztaty z robotyki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *