Podsumowanie projektu przedstawiamy we wpisach, na które zapraszamy
Dla wszystkich osób, które skorzystają z możliwości wypożyczenia robotów z bliblioteki przygotowaliśmy specjalny przewodnik (Do pobrania poniżej).
Opis projektu:
Organizacja warsztatów ma na celu popularyzację robotyki i przedmiotów technicznych wśród młodzieży Gminy Kosakowo. Chcemy zachęcić do przedmiotów i później studiów technicznych. Zajęcia mają być praktyczne z wykorzystaniem wiedzy technicznej prowadzących dzięki temu będą z pewnością uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w szkole. Warsztaty odbędą się w miesiącach kwiecień – czerwiec w Bibliotece Publicznej gminy Kosakowo w soboty w godzinach porannych
Wśród mieszkańców gminy Kosakowo znajduje się wiele rodziców oraz młodzieży, którzy byliby zainteresowani tego typu zajęciami. Dość często robotyka w postaci programowania w Scratchu (prosty język programowania) pojawia się w szkołach. Jednak wyróżnikiem tych zajęć ma być to, że będą one przez trenerów, którzy z tematyką programowania i automatyki są związani od kilku lat i mają dość duże doświadczenie zawodowe.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń z podobnego typu zajęć, gdzie były dodatkowe listy rezerwowe chcielibyśmy objąć warsztatami 36 osób w trzech grupach.
Cele projektu:
- Popularyzacja techniki i przedmiotów technicznych
- Rozwój umiejętności technicznych wśród dzieci i młodzieży.
- Promowanie ciekawego spędzania czasu nie tylko przy komputerze
- Zaopatrzenie biblioteki w zestawy do zajęć z robotyki (2 zestawy)
- Rozwój umiejętności pracy w zespołach
Dla kogo:
Organizacja warsztatów zaprocentuje w przyszłości dzieci i młodzieży. Chcemy pokazać i zainteresować możliwościami jakie technika daje w dzisiejszych czasach. Chcemy nie tylko pobudzić ciekawość wśród dzieci i młodzieży, ale przedstawić efekty prac na gremium publicznym.
Warunki uczestnictwa:
Aby uczestniczyć w projekcie należy być mieszkańcem Gminy Kosakowo
Działania-harmonogram:
Stowarzyszenie rozpocznie działania już w lutym. Wtedy to zakupi sprzęt na 3 stanowiska laboratoryjne (jedno dodatkowe zostanie przygotowane z zasobów stowarzyszenia). W kolejnym miesiącu zostanną przygotowane ciekawe scenariusze zajęć i zostanie przygotowany plakat i podstrona dla projektu. Równolegle rozpocznie się również kampania promocyjna mająca na celu poinformowanie jak największej liczby odbiorców o warsztatach. Pod koniec marca i w kwietniu będą trwały zapisy na zajęcia. Wszyscy uczestnicy zostaną podzieleni na 3 grupy wiekowe po 12 osób. Planowane są dwie grupy w wieku 11-17 lat oraz jedna w wieku 6-10 lat. Dla każdej z grup będą przeprowadzone zajęcia trwające po 2,5 godziny podczas dwóch sobotnich spotkań. W każdej z grup powstaną 4 zespoły po 3 osoby w każdym. W trakcie spotkań zespoły będą realizować dostosowane do wieku wcześniej przygotowane zadania. Program ma być pilotażowy i sprawdzić możliwości rozwoju tego typu zajęć w przyszłości. Po zakończeniu projektu mieszkańcy i czytelnicy będą mogli wypożyczyć zakupione roboty (Ozoboty), aby doskonalić i rozwijać swoje umiejętność techniczne w domu.
Organizatorzy:
Organizacją zajmą się członkowie stowarzyszenia Aktywne Kosakowo.
Poniżej zostały opisane tylko te działania członków stowarzyszenia na rzecz społeczności gminy Kosakowo, które związane były z edukacją. Są to
- Pożyteczne Ferie 2007 – projekt Technika i zabawa 2000 zł. Dotacja bezzwrotna http://witrynawiejska.org.pl/data/pozferie2007.pdf
- Kosakowo Historia i Przyszłość – Projekt zrealizowany dzięki wspraciu Fundacji Polsko-Amerykańskiej
http://biblioteka.kosakowo.eu/warsztaty-elektroniczne/#more-375
Poniżej prezentujemy jak wyglądały podobne zajęcia dokładnie 8 lat temu :). Jeden z obecnych prowadzących był wtedy uczestnikiem.
W wypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: leszek.chojnicki@gmail.com
Pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Aktywne Kosakowo. Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni gdzie uzyskał tytuł magistra zarządzania. Ukończył również kursy: trener personalny oraz uzyskał tytuł menadżera sportu. Od urodzenia związany z Gminą Kosakowo. Pasjonat sportu i psychologii.
2 thoughts on “Warsztaty z robotyki”